Description
Measuring cup and spatula available Warranty: 2 years on product Power: 550 watts; operating voltage: 230 volts
Measuring cup and spatula available Warranty: 2 years on product Power: 550 watts; operating voltage: 230 volts
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | 550 watt Rice Cooker,Multi-colour white |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White, Silver |
| Capacity | 1.8 L |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Model Name | RCX 7 |
| Material | Aluminium |
| Sales Package | 1 Electric Cooker |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Soup Making | Yes |
| Cooking | Yes |
| Steaming | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | Yes |
| Measuring Cup | Yes |
| Trivet | Yes |
| Tempered Glass Lid | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Steaming Basket | Yes |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | 230 |
| Power Consumption | 550 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Thermal Fuse | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Poaching Tray | Yes |
| Programmable Options | Yes |
| Cooking Pan | Non Stick |
| Other Features | Hassle Free Cooking |
| Width | 22 cm |
| Height | 20 cm |
| Depth | 22 cm |
| Weight | 2.75 kg |
| Warranty Summary | Warranty: 2 years on product |
| Warranty Service Type | service center |
| Covered in Warranty | manufacturer defects |
| Not Covered in Warranty | physical damage |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.