Description
Majesty ICX Neo Induction Cooktop (Black)E3/E10/EAOver heat protection of induction platePlease allow the induction cook top to cool down , then resume operation.
Majesty ICX Neo Induction Cooktop (Black)E3/E10/EAOver heat protection of induction platePlease allow the induction cook top to cool down , then resume operation.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction cook top |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | Majesty ICX Neo Induction Cooktop |
| Model | Majesty ICX Neo Induction Cooktop |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Display | Digital LED Display |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Digital Time Control hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | carbon steel |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | No |
| Power Consumption | 1600 W |
| Power Input | 220 – 240 V |
| Cool Touch | Yes |
| Depth | 356 mm |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | NA |
| Warranty Summary | NA |
| Covered In Warranty | NA |
| Not Covered In Warranty | NA |
Reviews
There are no reviews yet.