Description
7 Preset menus: Select the perfect temperature and wattage for meal Tact switch control and delay timer function Auto shut off: Induction cooker
7 Preset menus: Select the perfect temperature and wattage for meal Tact switch control and delay timer function Auto shut off: Induction cooker
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction cook top |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | Majesty ICX Neo Induction |
| Model | Majesty ICX Neo Induction |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Display | Digital LED Display |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Digital Time Control hr |
| Fast Heating | No |
| Elements on Cooktop | copper |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | No |
| Power Consumption | 1600 W |
| Power Input | 230 V |
| Cool Touch | No |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | company manufacture such type of defect for brand product |
| Warranty Summary | 1 year warranty of company service |
| Covered In Warranty | company made any manufacture defect |
| Not Covered In Warranty | making any physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.