Description
1400 watts for quick heating, 360 degree swivel cord, vertical ironing, 280 ml water tank capacity, powerful steam burst and water spray facility, self cleaning facility.
1400 watts for quick heating, 360 degree swivel cord, vertical ironing, 280 ml water tank capacity, powerful steam burst and water spray facility, self cleaning facility.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Iron |
| Brand | BAJAJ |
| Model | Majesty MX 16 Steam Iron |
| Type | Steam |
| Color | Purple and Black |
| Soleplate type | Non-Stick Coated |
| Spray | Yes |
| Steam Burst | Yes |
| Power Consumption | 1400 W |
| Height | 11 cm |
| Width | 27 cm |
| Depth | 14 cm |
Reviews
There are no reviews yet.