Description
Instant Heating,Reliable snap-action thermostat, Multiple temperature level.
Instant Heating,Reliable snap-action thermostat, Multiple temperature level.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 iron |
| Brand | BAJAJ |
| Model | NEW POPULAR 1000 |
| Type | Dry |
| Color | White |
| Soleplate type | AMERICAN HERITAGE NON-STICK COATED SOLE PLATE |
| Temperature Control | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Spray | No |
| Steam Burst | No |
| Cord length | 2 m |
| Automatic shut-off | Yes |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Consumption | 1000 W |
| Power Input | 220 V |
| Height | 12 cm |
| Width | 24 cm |
| Depth | 11 cm |
Reviews
There are no reviews yet.