Description
700 Watts 1.8 litres capacity (raw rice) With aluminium steamer & teflon coated cooking pan Measuring cup & spatula White powder coated outer body Detachable power chord Specifications
700 Watts 1.8 litres capacity (raw rice) With aluminium steamer & teflon coated cooking pan Measuring cup & spatula White powder coated outer body Detachable power chord Specifications
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | RCX 7 Multi Function Premium Quality |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1.8 L |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Model Name | RCX 7 |
| Material | Aluminium |
| Sales Package | Steamer, Spatula, Cooking Bowl, Warranty Card, 1 Electric Rice Cooker, Cable, Trivet, Measuring Cup |
| Power Requirement | 230 |
| Cooking Pan | Non Stick |
| Other Features | Hassle Free Cooking |
| Width | 32 cm |
| Height | 30 cm |
| Depth | 28 cm |
| Weight | 2.75 kg |
| Warranty Summary | Warranty Against Manufacturer Defects |
| Warranty Service Type | Onsite |
| Covered in Warranty | Manufacturer Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Defects |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.