Description
bajaj induction cooker 1200watt splendid touch button and preset menus
bajaj induction cooker 1200watt splendid touch button and preset menus
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | Splendid |
| Model | Splendid 1200-Watt Induction Cooker (Black) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Carbon Steel |
| Control | Push Button |
| Display | DIGITAL |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Digital Time Control hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | carbon steel |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | 230 |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 1.5 kg |
| Service Type | SERVICE CENTER |
| Warranty Summary | Warranty: 1 year warranty provided by the manufacturer from date of purchase |
| Covered In Warranty | MANUFACTURER DEFECTS |
| Not Covered In Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
Reviews
There are no reviews yet.