Description
This Electric Kettle is A classic and cool looking appliance like this can be a great addition to any modern kitchen.
This Electric Kettle is A classic and cool looking appliance like this can be a great addition to any modern kitchen.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Operating Mode | Cordless |
| Filter Type | Removable Heating Base |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | Yes |
| Dry Boil Protection | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Water Level Indicator | No |
| Power Requirement | 220-240 Volts |
| Sales Package | 1 ELECTRIC KETTLE, 1 Heating Base |
| Width | 19 cm |
| Height | 22 cm |
| Cord Length | 1.6 m |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.8 kg |
| Warranty Summary | N/A |
| Warranty Service Type | N/A |
| Covered in Warranty | N/A |
| Not Covered in Warranty | N/A |
| Domestic Warranty | 0 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.