Description
Induction technology provides high heating efficiency and cooks food faster than the
Induction technology provides high heating efficiency and cooks food faster than the
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Main Unit |
| Brand | BERZ |
| model_name | Berz-1250W-chrome cooktop |
| Model | 101-Chrome plate-induction |
| Type | Radiant Cooktop |
| Color | Silver |
| Body Material | Chrome |
| Control | Jog Dial |
| Fast Heating | Yes |
| Power Levels | 3 |
| Power Consumption | 1250 W |
| Power Input | 1250 |
| Cord length | 1.24 m |
| Automatic shut-off | No |
| Width | 25 cm |
| Weight | 1.5 kg |
| Service Type | Replace |
| Warranty Summary | 1 Year Heating Eliment |
| Covered In Warranty | Heating Element 1.5 year warranty |
| Not Covered In Warranty | Physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.