Description
Designed for High Speed and Instant Comfort. The fan features ribbed aluminium body with unique angle which allows it to deliver more air over a larger area.
Designed for High Speed and Instant Comfort. The fan features ribbed aluminium body with unique angle which allows it to deliver more air over a larger area.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | Deco |
| Brand Color | Ivory |
| Number of Blades | 3 |
| Pack of | 1 |
| Remote | No |
| Power Requirement | 220 |
| Blade Material | Aluminium |
| Finish | Glossy |
| Blade Sweep | 1200 mm |
| Sales Package | Motor, Down rod, blade set,shackle, canopy |
| Box Height | 22 cm |
| Box Length | 46 cm |
| Box Width | 23 cm |
| Weight | 2.8 kg |
| Covered in Warranty | Manufacturing defect Only |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer Will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover damage caused to the product due to improper installation by customer |
| Warranty Summary | 1 Year ONSITE WARRANTY |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.