Description
Traditional Drip Filter
Traditional Drip Filter
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | Traditional Kettle Drip filter Coffee Maker |
| Steam Nozzle | Yes |
| Anti-drip Valve | No |
| Brew Strength Control | No |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Frother | No |
| Illuminated On Off Switch | No |
| Hot Plate | No |
| Sales Package | 1 Coffee Maker, Coffee Basket, 1 plunger, Lid |
| Brewing Time | 7 |
| Filter Type | Coffee Basket |
| Removable Filter | Yes |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Heat Resistant Lid | No |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Depth | 0 cm |
| Weight | 0.25 kg |
| Service Type | No |
| Warranty Summary | 6 Months Manufacturer Warranty |
| Covered In Warranty | Manufacturing Defect Or Shipping Damage |
| Not Covered In Warranty | Warranty Does Not Cover Any Misuse Of Product |
Reviews
There are no reviews yet.