Description
Air Purifier
Air Purifier
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Blue Star |
| Model Name | BS-AP450SANW |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Pre-Filter, Activated Carbon |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | ABS |
| Coverage Area | 650 sq ft |
| Suitable For | Office, Room |
| Air Flow Level | 420 CMH |
| Number of Speed Settings | 4 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | No |
| Humidifier | No |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Requirement | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 48 W |
| Noise Level | 23 dB |
| Retractable Cord | No |
| Adjustable Fan | Yes |
| Width | 43.2 cm |
| Height | 63.8 cm |
| Depth | 26.8 cm |
| Weight | 8 kg |
| Warranty Summary | 2 Years on Product and 1 Year on Filters |
| Covered in Warranty | Defects Due to Manufacturing |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts or Parts Damange due to mishandling of the product is not covered under warranty |
| Warranty Service Type | On Site Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.