Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Bluebells India |
| Model Number | Electric Multi-Function Egg Cooker with 7 Eggs Capacity, Automatic Shut Off Noise-Free for Breakfast Lunch Dinner Hard Boiled, Poached, or Omelets |
| Number of Eggs Boiled | 7 |
| Number of Eggs Poached | 7 |
| Number of Layers | 1 |
| Cooking Modes | SOFT BOILED, FULL BOILED |
| Color | Yellow |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Non-stick Coating | Yes |
| Indicators | Yes |
| Automatic Shut-off | Yes |
| Built-in Cord Storage | No |
| See-through Cover | Yes |
| Piercing Pin | No |
| Power Requirement | 220 |
| Power Consumption | 350 W |
| Weight | 0.2 kg |
| Warranty Summary | 10days |
| Service Type | on site |
| Covered in Warranty | Manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Damaged due to use |





Reviews
There are no reviews yet.