Description
Double air circulator, 30+30W Fashion appearance Double fan design and work independently Wide angle airflow , 360 circle With Ionizer to refresh the air
Double air circulator, 30+30W Fashion appearance Double fan design and work independently Wide angle airflow , 360 circle With Ionizer to refresh the air
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | BES-10A Dual Head Design Cooling Electric Fan Multi-Angle Freely Rotating Turbine Convection Air Circulation Fan |
| Brand Color | BLACK |
| Number of Blades | 2 |
| Pack of | 1 |
| Remote | No |
| Power Requirement | 230 V – 250 V , 50 Hz |
| Swing | 90 degree |
| Blade Material | Plastic |
| Suitable For | Indoor, Outdoor |
| Finish | Matte |
| Blade Sweep | 120 mm |
| Other Features | Heat Resistant Motor |
| Box Height | 40 cm |
| Box Length | 20 cm |
| Box Width | 58 cm |
| Weight | 2 kg |
| Covered in Warranty | If any pieces are missing or received damaged product |
| Warranty Service Type | Customer has to contact us and we will arrange for pick-up and replacement after examining the product and if claim is genuine. Kindly keep invoice and all pieces of product as they are needed while replacement. |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage, Motor Burn Due To Water Spill |
| Warranty Summary | 1 year from date of receiving shipment. |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.