Description
“Wattage : 750 Watts Voltage : 230 V AC Capacity : 2 Slice Colour :White No. of Plates : 2, Sandwich & Grill”
“Wattage : 750 Watts Voltage : 230 V AC Capacity : 2 Slice Colour :White No. of Plates : 2, Sandwich & Grill”
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Main Unit ,I User Manual & Warranty Card |
| Brand | Boss |
| Model ID | Ultra 750-Watt,Toaster,White |
| Slice Capacity | 2 |
| Cooking Plate | Non-Stick Coated Plates |
| Display Functions | Toast |
| Color | White |
| Indicators | Indicator Light |
| Lid Lock | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Non-Skid Feet | Yes |
| Removable Drip Tray | No |
| Power Requirement | 230 V AC |
| Power Consumption | 750 W |
| Warranty Summary | 2 years Warranty on Toaster |
| Service Type | NA |
| Not Covered in Warranty | Wear & Tear while using |
| Covered in Warranty | Toaster |
Reviews
There are no reviews yet.