Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 2 Immersion Rod |
| Brand | BULLSHOT |
| Model ID | BULL RED BLUE 1500W COPPER |
| Heating Substances | WATER |
| Heating Element Type | TUBULAR ELEMENT |
| Heater Material | COPPER |
| Power Requirement | 230-250V |
| Power Consumption | 1500 |
| Warranty Summary | 1 year |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects only |
| Not Covered in Warranty | Damage Product or miss handling |
| Warranty Service Type | Replacement |





Reviews
There are no reviews yet.