Description
Additional Cooking Bowl, Rice Paddle, Measuring Cup,Power input:230v,frequency:50HZ
Additional Cooking Bowl, Rice Paddle, Measuring Cup,Power input:230v,frequency:50HZ
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | AURA 1.8 L BEIGE |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Beige |
| Capacity | 1.8 L |
| Capacity in Cups | 1.8 Cups |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Model Name | AURA 1.8 L PURPLE |
| Series | AURA |
| Functions | COOKER, WARMER |
| Material | MS |
| Lid Material | GLASS AND SS |
| Sales Package | POWER CORD, PATELLA, RICE COOKER, MEASURING CUP, SS AND GLASS LID, ADDITIONAL BOWL |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Cooking | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | No |
| See Through Glass Top Lid | Yes |
| Measuring Cup | Yes |
| Tempered Glass Lid | Yes |
| Power Requirement | 220 |
| Power Consumption | 700 W |
| Auto Switch Off | Yes |
| Width | 27.5 cm |
| Height | 31 cm |
| Depth | 27.5 cm |
| Weight | 2.455 kg |
| Warranty Summary | 2 YEARS MANUFACTURERS WRRANTY |
| Warranty Service Type | REPAIR |
| Covered in Warranty | YES |
| Not Covered in Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.