Description
Control panel : Warm & Cook Indicator, auto release knob, Top Lid , Cooking Plate , Additional Cooking plate.three operations can be done.cooking,steaming, soup making.power requirement interms of Voltage 230V::50Hz
Control panel : Warm & Cook Indicator, auto release knob, Top Lid , Cooking Plate , Additional Cooking plate.three operations can be done.cooking,steaming, soup making.power requirement interms of Voltage 230V::50Hz
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | BLOSSOM 1.8L WHITE |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1.8 L |
| Capacity in Cups | 1.8 Cups |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Model Name | BLOSSOM 1.8L |
| Series | BLOSSOM |
| Functions | AUTO CUT OFF, WARM AND COOKING |
| Material | ALUMINiUM |
| Lid Material | glass with ss |
| Sales Package | electric rice cooker ,, extra bowl, power cord |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Soup Making | No |
| Cooking | Yes |
| Steaming | No |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | No |
| See Through Glass Top Lid | Yes |
| Measuring Cup | Yes |
| Tempered Glass Lid | Yes |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | 220 |
| Power Consumption | 700 W |
| Auto Switch Off | Yes |
| Programmable Options | No |
| Width | 27.5 cm |
| Height | 31.0 cm |
| Depth | 27.5 cm |
| Weight | 2.6 kg |
| Warranty Summary | 2 years manufacturers warranty |
| Warranty Service Type | warranty against manufacturing defects |
| Covered in Warranty | YES |
| Not Covered in Warranty | phisical damage |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Months |
Reviews
There are no reviews yet.