Description
Butterfly SWM 01 Black
Butterfly SWM 01 Black
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Sandwich Maker, User Manual, Warranty Card |
| Brand | Butterfly |
| Model ID | SWM 01 |
| Slice Capacity | 2 |
| Cooking Plate | Regular Sandwich Plate, Non-stick |
| Color | Black |
| Indicators | On/Off Indicator |
| Buttons | Power On/Off |
| Lid Lock | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Other Body Features | Cool Touch Handle, ABS Body |
| Non-Skid Feet | Yes |
| Timer | No |
| Adjustable Temperature Settings | No |
| Removable Drip Tray | No |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 750 W |
| W x H x D | 100 mm x 250 mm x 257 mm |
| Net Weight | 1.45 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty Against Manufacturing Defects |
| Service Type | Customer Needs to Call the Customer Care and Register the Complaints on 9362-01-9362 and Take the Product to the Nearby Authorized Service Center and Get the Service Done |
| Not Covered in Warranty | All Other Parts Except Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
Reviews
There are no reviews yet.