Description
No matter the weather,all you need is a power connection to enjoy a warm water bath with the portable Camy Water Heater
No matter the weather,all you need is a power connection to enjoy a warm water bath with the portable Camy Water Heater
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Immersion Heater |
| Brand | camy |
| Model ID | 1500 W Immersion Heater Rod (Water) |
| Type | Heating Substances: Water |
| Heating Substances | Water |
| Place of Use | Water |
| Heating Element Type | Hairpin Tubular Element |
| Heater Material | Heating Element Type: Hairpin Tubular Element |
| Power Requirement | 230 -250 V, 50 – 60 Hz |
| Power Consumption | 1500 |
| Other Features | power saver |
| Width | 1.4224 |
| Height | 1.4224 |
| Depth | 1.6256 |
| Warranty Summary | 10 Days Replacement Policy |
| Not Covered in Warranty | Damages and damages resulting from accidents, mishandling or negligence on the part of consumer.It doesn't cover consumables, surface coating, normal wear and tear of parts. |
| Warranty Service Type | 1 Year manufacturer Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.