Description
Candes EI-105 is a heavyweight ironing device. This is an advantage as its heavy body flattens out even the most creased outfits.
Candes EI-105 is a heavyweight ironing device. This is an advantage as its heavy body flattens out even the most creased outfits.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 iron |
| Brand | Candes |
| Model | EI-105 Plancha Electric Heavy Weight |
| Type | Dry |
| Color | Multicolor |
| Soleplate type | Non Stick Coated Sole Plate |
| Indicator Light | Yes |
| Spray | No |
| Steam Burst | No |
| Cord length | 1.8 m |
| Automatic shut-off | Yes |
| Swivel Cord | 180 |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 1000 W |
| Power Input | 230 V |
| Height | 18 cm |
| Width | 25 cm |
| Depth | 12 cm |
| Service Type | For hassle free services & warranty activation, please call the Candes Customer Support – 9310217042 or Email at care@vedantaelectricals.com to register your product for On-Site Service which are available at 500+ Cities & 13,500+ Pincodes |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered In Warranty | Warranty of the product covers & is limited to manufacturing defect(s) |
| Not Covered In Warranty | Warranty shall not cover any damage resulting from adaptations or adjustments which may be made to the product. Warranty does not extend to cabinets, knobs, labels, or any accessories. Warranty does not cover the risk to the product caused by accident, lightening, water, fire, other acts of God, improper ventilation, dropping or excessive shock or any external cause beyond Candes's control. |
Reviews
There are no reviews yet.