Description
Candes Hector+EI 400 W Mixer Grinder 2 Jars (White)
Candes Hector+EI 400 W Mixer Grinder 2 Jars (White)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Nutri Blender and Dry Iron |
| Power Required | AC 230 V |
| Auto Switch Off | No |
| Locking System | Yes |
| Dry Grinding | No |
| Blending | Yes |
| Grating | No |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 0 L |
| Liquidizing Jar Capacity | 0 L |
| Chutney Jar Capacity | 0 L |
| Juice Extractor Jar Capacity | 0 L |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty from the Date of Purchase |
| Warranty Service Type | On Site Service at Delhi-NCR, Eastern UP, J and K, UK, and MP. For others, the Customer has to bring the Product at our nearest Service Center. Customer Care No. 9310217042 |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defect Only. |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not Cover any External Accessories (Such as Battery, Cable), Damage caused to the Product due to Improper Installation by Customer, Normal Wear and Tear to Magnetic Heads, etc. |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Year |
| Depth | 41 cm |
| Height | 14.5 cm |
| Width | 20 cm |
| Weight | 2.6 kg |
Reviews
There are no reviews yet.