Description
* Unique Stainless Steel Hood With Toughened Glass Body * Excellent Push Button Panel * Powerful Suction In 1100m3 /hr * 60/90cm Width With Cassette Filter For Better Suction
* Unique Stainless Steel Hood With Toughened Glass Body * Excellent Push Button Panel * Powerful Suction In 1100m3 /hr * 60/90cm Width With Cassette Filter For Better Suction
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | CARTGO |
| Model Number | VNTR |
| Brand Color | Black |
| Finish | Clear Steel |
| Shape | Square shaped |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 850 CMH |
| Control Panel Type | Push Button |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 240 |
| Engine Power | 1100 |
| Height | 30 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 5 kg |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 5 Year In Domestic |
| Service Type | N/A |
| Covered in Warranty | Motor PCB panel |
| Not Covered in Warranty | Glass |
Reviews
There are no reviews yet.