Description
Black body & Black Glass, Size: 60 Cm, Push Button, 3 Speed, 1000 m3/h, 1 black duct cover, Two cassette filter, 2x 1.5w LED light, Oil Collector, Operational Caracol filters.
Black body & Black Glass, Size: 60 Cm, Push Button, 3 Speed, 1000 m3/h, 1 black duct cover, Two cassette filter, 2x 1.5w LED light, Oil Collector, Operational Caracol filters.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Carysil |
| Model Number | Enigma (Push Button) |
| Brand Color | Black |
| Finish | Black |
| Shape | NA |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | Push Button |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Cassette Filter |
| Model Name | Eiigma |
| Color | Black |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 64 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED Lamp |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220 ~240 V |
| Engine Power | 200 |
| Height | 78 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 78 cm |
| Weight | 11.5 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 5 years (1st year cover all electrical parts then only Motor & blower Cover) |
| Service Type | 5 years (1st year cover all electrical parts then only Motor & blower Cover) |
| Covered in Warranty | 1st years Switch & motor & blower |
| Not Covered in Warranty | wear & tear & imporer handling |
Reviews
There are no reviews yet.