Description
Mechanical Control Panel 3 extraction levels Maximum air flow: 1115m3h Minimum sound power: 56dB(A), Maximum: 70dB(A) M3R motor. Extra silent. Maximum energy consumption 270W
Mechanical Control Panel 3 extraction levels Maximum air flow: 1115m3h Minimum sound power: 56dB(A), Maximum: 70dB(A) M3R motor. Extra silent. Maximum energy consumption 270W
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Cata |
| Model Number | Isla Curve C Glass ( with free cuttlery set from giftipedia) |
| Brand Color | Stainless Steel |
| Finish | Glass, Stainless Steel |
| Shape | Curve |
| Mount Type | Ceiling Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1115 CMH |
| Control Panel Type | Mechanical |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Cata Isla C Glass |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Three-phase |
| Power Requirement | 270 |
| Engine Power | 95 |
| Height | 71 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 13 kg |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 5 Year |
| Service Type | On Site |
| Covered in Warranty | Manufacturer Defect |
| Not Covered in Warranty | Any Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.