Description
Campana V shaped with S. Steel or black finishing is available in sizes of 60 cm (white finishing only available in 60 cm). Incorporates mechanical pushbutton panel 3 speeds and offers a minimum sound power 51dB (A).
Campana V shaped with S. Steel or black finishing is available in sizes of 60 cm (white finishing only available in 60 cm). Incorporates mechanical pushbutton panel 3 speeds and offers a minimum sound power 51dB (A).
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Cata |
| Model Number | V 60 Black |
| Brand Color | black |
| Finish | steel |
| Shape | rectangle |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | push control |
| Ductless | No |
| Filter Type | Cassette Filter |
| Model Name | V 60 black |
| Color | Black |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 95 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220 v to 240 v |
| Engine Power | 95 |
| Height | 40 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 46 cm |
| Weight | 10 kg |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 5 Years Warranty on Motor and 1 Year Comprehensive |
| Service Type | On Site Warranty |
| Covered in Warranty | Motor and Rotor |
| Not Covered in Warranty | Glass, Plastic Parts, Rubber Parts, In Transit Damage |
Reviews
There are no reviews yet.