Description
Cello brings to you a modern design induction cooker in a very compact and stylish form, built to ensure that you have a pleasant experience and remove the intimidating factor of cooking.
Cello brings to you a modern design induction cooker in a very compact and stylish form, built to ensure that you have a pleasant experience and remove the intimidating factor of cooking.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooker, User Manual, Warranty Card, Detachable Grill |
| Brand | cello |
| model_name | Multi purpose induction |
| Model | Infra 800 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Stainless Stell |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | 6 |
| Display | Digital LED Display |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | No |
| Elements on Cooktop | 1 Induction Cooktop |
| Spill Proof | No |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | No |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | 220-240, 50Hz |
| Cool Touch | No |
| Weight | 2.7 kg |
| Service Type | Home Service |
| Warranty Summary | 1 year warranty from date of purchase |
| Covered In Warranty | Manufacturing defects only |
| Not Covered In Warranty | Physical Damages |
Reviews
There are no reviews yet.