Description
SS Flow Breaker Jar 1 L Wet/Dry Grinding JarLarge Pulp Container1.5 L Liquidising Jar3 Speed Rotery SwithedRound Type Juicer Meshfor Better and Hygenic Juicing
SS Flow Breaker Jar 1 L Wet/Dry Grinding JarLarge Pulp Container1.5 L Liquidising Jar3 Speed Rotery SwithedRound Type Juicer Meshfor Better and Hygenic Juicing
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | jmg + 2 jar |
| Power Required | 230 v |
| Auto Switch Off | Yes |
| Locking System | Yes |
| Material | ABS Body |
| Juicer Type | Centrifugal Juicer |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.5 |
| Chutney Jar Capacity | 1 |
| Juice Extractor Jar Capacity | 1.5 |
| Warranty Summary | 2 year manufacturer Warranty |
| Warranty Service Type | Onsite |
| Covered in Warranty | Electronics Part |
| Not Covered in Warranty | Plastic Body |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| Depth | 30 cm |
| Height | 30 cm |
| Width | 23 cm |
| Weight | 2.5 kg |
Reviews
There are no reviews yet.