Description
PICKLE GARLIC PACK OF 2
PICKLE GARLIC PACK OF 2
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 2 |
| Sales Package | 2 PICKLE |
| Brand | CLASSIC CHEF |
| Model Name | GARLIC Pickle (Pack of 2) |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Garlic |
| Quantity | 200 g |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Taste | Bitter |
| Organic | No |
| Dietary Preference | No Trans Fat |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| Storage Instructions | STORE IN DRY PLACE, DO NOT REFRIGERATE |
| Nutrient Content | Vitamin A Vitamin K and Calcium, low in Saturated Fat, and Cholesterol, Good source of Dietary Fiber, |
| Preservation Process | GINGELLY OIL |
| Ingredients | CHILLY POWDER, GINGELLY OIL, SALT, GARLIC |
| Country of Manufacture | INDIA |
| Common Name | ACHAAR |
| Manufactured By | TASTE ME FOODS |
| Certification | FSSAI CERTIFIED |
| Other Features | This food is low in Saturated Fat, Very low in Cholesterol |
| Width | 13 cm |
| Height | 10 cm |
| Depth | 6.5 cm |
Reviews
There are no reviews yet.