Description
Eureka Forbes FAP 9000 Room Air Purifier (White)
Eureka Forbes FAP 9000 Room Air Purifier (White)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | EUREKA FORBES |
| Model Name | FAP 9000 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 900 sq.ft |
| Control Type | WiFi |
| Suitable For | House and Office |
| Technology Used | UV-LED Technology |
| Air Flow Level | 2.5 cu.m/hr |
| Number of Speed Settings | 4 |
| Clean Air Delivery Rate | 330 CHM |
| Other Performance Features | Comes with UV-LED Technology Along with TiO2, Eliminates 99.99% of Viruses and Bacteria |
| Indicators | The Red, Green and Blue Indicators Indicate the Quality of Air you Breathe |
| Automatic Shut Off | No |
| Portable | No |
| Display Type | 2.5 Digital Display |
| Child Lock | No |
| Other Convenience Features | Professional HEPA 13, Removing upto 99.97 % Micro-particles upto 0.3 Microns (Fine Dust, Pollen and Mould Spores) |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V |
| Power Consumption | 40 W |
| Noise Level | 60 dB |
| Adjustable Fan | Yes |
| Other Features | 5 Stage of Purification with PM 2.5 Digital Display to Ensure you Breathe Fresh Air. |
| Width | 23 cm |
| Height | 58 cm |
| Depth | 23 cm |
| Weight | 4.8 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Domestic Warranty on All Parts Excluding Consumables. Technician Visit, if Applicable, will be Charged to the Customer. |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | The Concerned Authorized Service Center will Advise the Customer Whether to Effect the Repairs at Site or at the Authorized Service Center. |
Reviews
There are no reviews yet.