Description
Your one-stop solution to Rice,Biryani and Risottos is here.An elegant looking cooker,
Your one-stop solution to Rice,Biryani and Risottos is here.An elegant looking cooker,
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | RC18 |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1.8 L |
| Sales Package | 1 unit Rice Cooker, extra 1 pc inner pot, 1 pc Trivet, 1 pc Spatula, 1 pc measuring cup, 1 pc Instruction Manual, 1 pc Warranty Card |
| Width | 26 cm |
| Height | 22 cm |
| Depth | 26 cm |
| Warranty Summary | 2 years |
| Warranty Service Type | On site service, cutomer care number: 18001024041, Email id: appliancecare@eveready.co.in |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects arising due to faulty materials or craftsmanship within the warranty period. |
| Not Covered in Warranty | Damages and damages resulting from accidents, mishandling or negligence on the part of consumer.It doesn't cover consumables, surface coating, normal wear and tear of parts. |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 2 Year |
Reviews
There are no reviews yet.