Description
Care for a quick bite? A light body and ease of use makes SG213 a preferred choice to prepare delicious cheese grill wherever you are.
Care for a quick bite? A light body and ease of use makes SG213 a preferred choice to prepare delicious cheese grill wherever you are.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Sandwich Maker, Instruction Manual, Warranty Card |
| Brand | EVEREADY |
| Model ID | SG213 |
| Slice Capacity | 4 |
| Cooking Plate | Grill, Non-stick |
| Display Functions | Grilling |
| Color | White |
| Buttons | Power On/Off |
| Lid Lock | Yes |
| Other Body Features | Cool Touch Handle, Cool Touch Handle |
| Timer | No |
| Removable Drip Tray | No |
| Other Convenience Features | Heat Control Thermostat and Fuse Control |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 750 W |
| W x H x D | 25.2 cm x 11.4 cm x 25 cm |
| Net Weight | 1.41 kg |
| Warranty Summary | 2 years |
| Service Type | On site service, cutomer care number: 18001024041, Email id: appliancecare@eveready.co.in |
| Not Covered in Warranty | Damages and damages resulting from accidents, mishandling or negligence on the part of consumer.It doesn't cover consumables, surface coating, normal wear and tear of parts. |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects arising due to faulty materials or craftsmanship within the warranty period. |
Reviews
There are no reviews yet.