Description
Fogger Ryzen mixer grinder is best for overall grinding, mixing & blending.It comes with a motor overload protector. It comes with 3 number of jars which are a 1 Litre Liquidizing Jar, 0.5 Litre Grinding Jar, and 0.3 Litre Chutney Jar.
Fogger Ryzen mixer grinder is best for overall grinding, mixing & blending.It comes with a motor overload protector. It comes with 3 number of jars which are a 1 Litre Liquidizing Jar, 0.5 Litre Grinding Jar, and 0.3 Litre Chutney Jar.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Unit Mixer Grinder, 3 SS Jar with Abs Lid, 1 Unit Immersion Heater Rod, User Manual Cum Warranty Card |
| Power Required | 220-240 V, 50Hz |
| Revolutions | 18000 |
| Auto Switch Off | Yes |
| Locking System | Yes |
| Material | ABS Plastic |
| Non-slip Feet | Yes |
| Seed Collector | No |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Grating | No |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 0.8 |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.2 |
| Chutney Jar Capacity | 0.4 |
| Other Features | Advanced air ventilation system, Overload motor protection, durable coupler |
| Warranty Summary | One year warranty against manufacturing defects only |
| Warranty Service Type | Off-site / replacement warranty for any complaints & queries contact us on +91 98210-75762 or Email us on support@foggeronline.com |
| Covered in Warranty | Motor, rotatory switch, blade & power cord covered in warranty |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover damage caused to the product due to improper installation by customer; normal wear and tear caused due to use of product. |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| Depth | 34 cm |
| Height | 23.5 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Weight | 2.6 kg |
Reviews
There are no reviews yet.