Description
Features 8 mm thick glass Large suction area Push button controls Now with 2 Baffle Filter PDCA housing Size 90 cms 2 LED lamps Italian motor with TOP Performance Airflow 1250m3/h
Features 8 mm thick glass Large suction area Push button controls Now with 2 Baffle Filter PDCA housing Size 90 cms 2 LED lamps Italian motor with TOP Performance Airflow 1250m3/h
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Glen |
| Model Number | GL 6071 SS 90 cm 1250 m/h |
| Brand Color | SS- Silver |
| Finish | Stainless steel |
| Shape | Curve Glass |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1250 suction |
| Control Panel Type | Push button |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 230V, 50 HZ |
| Engine Power | 185 |
| Height | 35 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 10 kg |
| Other Dimensions | Size 90 cms |
| Other Features | 8 mm thick glass |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 1 Year + 5 Years (Motor and Switch Panel) |
| Service Type | On Site Service C |
| Covered in Warranty | For 1 Year – Motor, PCB, Blower and for Extended 6 Years – Motor and PCB |
| Not Covered in Warranty | Plastic (Buttons, Lamp Cover) and Consumables (Bulbs, Filter Locks) |
Reviews
There are no reviews yet.