Description
The energy rating of the refrigerator is as per the 2019 BEE energy rating system
The energy rating of the refrigerator is as per the 2019 BEE energy rating system
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | 1 Refrigerator, Warranty Card, Egg Tray, Key, Ice Tray |
| Series | 1 HIT |
| Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 195 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Design | Solid |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Stabilizer Required | No |
| Egg Tray | Yes |
| Number of Refrigerator Drawers | 1 |
| Launch Year | 2020 |
| Net Total Capacity | 188 L |
| Other Features | Freezer Location: Top Mount |
| Net Height | 121.8 cm |
| Net Depth | 62.8 cm |
| Net Width | 53 cm |
| Weight | 39 kg |
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. In case of any queries about the installation or the features of product, kindly call us at 1800 208 9898 or (080) 49400000 for assistance. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from Haier |
| Covered in Warranty | Product and Compressor |
| Not Covered in Warranty | Electronic Parts, Plastic Parts and Any Tampering |
Reviews
There are no reviews yet.