Description
Haier 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine, Aqua (XPB62-0613AQ)
Haier 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine, Aqua (XPB62-0613AQ)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | Gland, Warranty Card, Users manual, Components of the water Inlet hose |
| Brand | Haier |
| Model Name | XPB62-0613AQ |
| Function Type | Semi Automatic Top Load |
| Washing Capacity | 6.2 kg |
| Washing Method | Boomerage Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1300 rpm |
| In-built Heater | No |
| Color | Blue |
| Shade | Aqua |
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. In case of any queries about the installation or the features of product, kindly call us at 1800 208 9898 or (080) 49400000 for assistance. |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product and 5 Years on Motor from Haier |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty, Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Normal wear & tear of parts or any other acts of God, Warranty does not cover, Warranty does not include preventive checks, routine maintenance , cleaning., Defects caused by pets, rats , or any other animal or insect, Any consequential or resulting liability ,damage or loss to property or life arising directly or indirectly as result of appliance failure / breakdown |
| Warranty Service Type | Techinician Visit |
| Fuzzy Logic | No |
| Tub Material | Plastic |
| Digital Display | No |
| Child Lock | No |
| Width | 435 mm |
| Height | 880 mm |
| Depth | 780 mm |
| Weight | 19 kg |
Reviews
There are no reviews yet.