Description
6 different mode of cooking functions Digital LED display for easy operation Auto pan detection and auto power off Automatic switch off at high temperature
6 different mode of cooking functions Digital LED display for easy operation Auto pan detection and auto power off Automatic switch off at high temperature
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction |
| Brand | HAVELLS |
| model_name | INSTA |
| Model | 1600-Watt Induction Cooktop |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | glass |
| Control | Push Button |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | INDUCTION |
| Spill Proof | Yes |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1600 W |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | service center |
| Warranty Summary | 1 YEAR Warranty against manufacturer defects |
| Covered In Warranty | manufacturer defects |
| Not Covered In Warranty | physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.