Description
Havells 70 L Desert Air Cooler (White, Grey GHRACBUF220)
Havells 70 L Desert Air Cooler (White, Grey GHRACBUF220)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | HAVELLS |
| Model Name | Altima |
| Color | White, Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Water Tank Capacity | 70 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Cooling Coverage Area | 400 sq.ft |
| Air Delivery | 2060 CFM |
| Air Throw Distance | 35 ft |
| Motor Speed | 1325 RPM |
| Body Material | PP and ABS |
| Blower/Fan Material | Plastic Blades Fan |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Thermal Overload Protection (Pump/Motor), Cord Winding Station at Rear |
| Technology Used | Evaporative Cooling |
| Cooler Location | Indoor |
| Width x Height x Depth | 68 cm x 111 cm x 48 cm |
| Weight | 16 kg |
| Blower/Fan Diameter | 40.64 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damage Resulting from Accidents, Mishandling or Negligence on Part of the Customer |
| Warranty Service Type | On-site |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.