Description
2000 W power provides fast heating and improved thermal efficiency consistently.
2000 W power provides fast heating and improved thermal efficiency consistently.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 N Induction Cooker & 1 N Instruction Manual |
| Brand | HAVELLS |
| model_name | INSTA COOK DT |
| Model | INSTA COOK DT WITH DIGITAL TOUCH |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black, White |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | 8 Different mode of cooking |
| Display | Digital LED Dsiplay |
| Timer | Timer Upto 3 hours |
| Timer setting | 3 hrs |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 induction burner |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Weight | 4.3 kg |
| Service Type | ON SITE |
| Warranty Summary | ONE YEAR ON SITE WARRANTY |
| Covered In Warranty | COMPLETE PCS |
| Not Covered In Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
Reviews
There are no reviews yet.