Description
Maximum Suction:1200 m/hr* Thermal Auto Clean with Oil Collector Cup Metallic Blower SS Baffle Filter Touch Control Energy Efficient LED Lamps
Maximum Suction:1200 m/hr* Thermal Auto Clean with Oil Collector Cup Metallic Blower SS Baffle Filter Touch Control Energy Efficient LED Lamps
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Hindware |
| Model Number | CLEO HAC BLK 60 Auto-Clean CHIMNEY |
| Brand Color | BLACK |
| Finish | BLACK |
| Shape | GOOD |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1200 CMH |
| Control Panel Type | Touch |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | chimney |
| Color | Black |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | Yes |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Dimming Feature | Yes |
| Other Lighting Features | NO |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220-240V/50Hz |
| Engine Power | 180 |
| Other Power Features | 220-240V/50Hz |
| Height | 50 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 14.25 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Other Dimensions | 0 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Auto Start Function | Yes |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | Yes |
| Certification | |
| Other Features | |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 5 Years on Motor |
| Service Type | Installation of Chimney is charged extra to customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation., For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call Hindware customer support directly on 1800-3010-2273 and provide the products model name., For Issues, please contact the brand on – EMAIL:wecare@hindware.co.in. |
| Covered in Warranty | Yes |
| Not Covered in Warranty | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.