Description
Three stage advanced filtration system removes more than 99% pollutants, PM2.5, pollen, bacteria, virus, formaldehyde, toxic gases & odor
Three stage advanced filtration system removes more than 99% pollutants, PM2.5, pollen, bacteria, virus, formaldehyde, toxic gases & odor
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| Model Name | Lite Indoor HAC20M1000W 48-Watt Air Purifier (Snow White) |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | Polycarbonate |
| Coverage Area | 250 sq ft |
| Control Type | TOUCH |
| Suitable For | All |
| Technology Used | HEPA |
| Air Flow Level | 210 km/hr |
| Number of Speed Settings | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | No |
| UV Lamp | No |
| Clean Air Delivery Rate | 210 CMH |
| Ozone Output | 0 mg/hr |
| Humidifier | No |
| Other Performance Features | Air inside your house can be up to 10 times more polluted than outside. yourself' filter replacement with approximately 2200 hours of filter life Low noise – 30 db to 49.5 db – Lower than most indoor air conditioners Ozone free |
| Automatic Shut Off | No |
| Portable | No |
| Display Type | LED |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Requirement | 48 W |
| Power Consumption | 48 W |
| Noise Level | 49.5 dB |
| Retractable Cord | No |
| Adjustable Fan | Yes |
| Width | 33 cm |
| Height | 58 cm |
| Depth | 23 cm |
| Weight | 6 kg |
| Warranty Summary | DOMESTIC WARRANTY |
| Not Covered in Warranty | FILTERS |
| Warranty Service Type | ONSITE |
Reviews
There are no reviews yet.