Description
High Thermal Efficiency, Save Energy By 50% 1000 Watt Power Consumption, Easy To Carry & Use Light Weight, Handy and Shockproof. Enviornment Friendly, No Smoke, No Exhaust Gas
High Thermal Efficiency, Save Energy By 50% 1000 Watt Power Consumption, Easy To Carry & Use Light Weight, Handy and Shockproof. Enviornment Friendly, No Smoke, No Exhaust Gas
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Hotplate |
| Brand | HOT BERG |
| model_name | HBHT-562 |
| Model | 2000 Watt Theeta Electric Hot Plate Induction Cooktop/Electric Coil Stove |
| Type | Radiant Cooktop |
| Color | Silver |
| Body Material | Mild Steel |
| Control | Push Button |
| Elements on Cooktop | round |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | 220V-240V/50HZ |
| Cord length | 120 cm |
| Weight | 2 kg |
| Other Body & Design Features | Indian Menu Options, Unique Dual Heat Sensors, Anti-Magnetic Wall, Easy To Maintain |
| Service Type | Replacement |
| Warranty Type | replacement |
| Warranty Summary | 1 Year warrenty for heating element |
| Covered In Warranty | Heating element |
| Not Covered In Warranty | Damaged |
Reviews
There are no reviews yet.