Description
Featuring a complete new juicing mechanism, convenient for users to use and clean, enabling them to enjoy fresh, high-quality juice without hassle.
Featuring a complete new juicing mechanism, convenient for users to use and clean, enabling them to enjoy fresh, high-quality juice without hassle.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Hurom H-100 Slow Juicer, Juice Strainer, Smoothie Strainer, Ice cream Strainer, Juice Container, Pulp Container, Big and Small Cleaning Brush, User Manual and Recipe Book |
| Power Required | 220-240 V |
| Revolutions | 43 |
| Auto Switch Off | No |
| Locking System | Yes |
| Material | Auger PEI (Ultem Plastic) |
| Juicer Type | Cold Press/ Slow Juicer |
| Non-slip Feet | Yes |
| Seed Collector | No |
| Dry Grinding | No |
| Blending | No |
| Grating | No |
| Mincing | No |
| Chutney Grinding | No |
| Other Features | 1. Seven-degree tilt extracts every last drop! |
| Warranty Summary | 10 Years on Motor and 2 Years on Spare Parts |
| Warranty Service Type | Customer's door step service. |
| Covered in Warranty | 10 Years on Motor and 2 Years on Spare Parts |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 10 Year |
| Depth | 21 cm |
| Height | 46.2 cm |
| Width | 29.3 cm |
| Weight | 5.8 |
Reviews
There are no reviews yet.