Description
OFFLINE PENDRIVE FOR SMART LEARNING NCERT/CBSE/Any State Board
OFFLINE PENDRIVE FOR SMART LEARNING NCERT/CBSE/Any State Board
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Subjects | English, Mathematics, Environmental Science, Science, Social Science |
| Chapters | 50 |
| Features | Best Quality OFFLINE Study Material & Tests (GR I OFFLINE LEARNING CARD – ALL SUBJECTS – ALL BOARDS) Each Offline SMART LEARNING CARD will consist of 50 chapters: EVS: 24 Chapters; English – 13 Chapters; Mathematics – 13 Chapters, Product Features: Fully Interactive Animated Chapters / Modules and No Internet Required., QUESTION & ANSWERS with Performance Analytics. Best user-friendly Learning Management System (LMS) for students for learning., Resources like YouTube Videos, Wikipedia, and Web Links etc. Interesting Facts & Figures, Summary, Glossary, and Project Activities for each chapter., Package Includes: 1 SMARTCARD Pendrive- works in OFFLINE mode Fully mapped with NCERT and CBSE syllabus and also with various state boards textbooks and publications., Great assessment modules with analytics & solutions after each test. Resources like YouTube Videos, Wikipedia, and Web Links etc. Interesting Facts & Figures, Summary, Glossary, and Project Activities …all at one place, without any internet. |
| Subscription Validity | 1 Year |
| Sales Package | PENDRIVE |
| Model Name | SMARTSKOOLING ALL BOARDS / ALL SUBJECTS GRADE 1 ONE YEAR OFFLINE PENDRIVE |
| Classes | 1 |
| Type | Audio Visual 2D/3D Animated Content |
| Num Of Disks | 1 |
| Model Id | SMARTSKOOLING_GR 1 |
| Education Board | CBSE |
| Brand | I3 Education |
| Processor | INTEL |
| Hard Drive | 200 GB |
| Operating System | WINDOWS 10 |
| Memory | 8 GB RAM |
Reviews
There are no reviews yet.