Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | 1 Main Heandset, Battery, Travel Adaptor, Otg Cable, Usb Cable, Stereo Headset, User Manual, Warranty Card, Flip Cover |
| Model Name | Andi 5Q Cobalt Solus |
| Color | Black & Silver |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Display Size | 5 inch |
| Resolution | 1280 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD |
| Other Display Features | OGS Touch Panel |
| Operating System | Android KitKat 4.4 |
| Processor Type | Cortex A7 |
| Processor Clock Speed | 1.4 GHz |
| Operating Frequency | GSM – 900, 1800; UMTS – 2100 |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Expandable Storage | 32 GB |
| Supported Memory Card Type | MicroSD |
| Call Log Memory | Yes |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 13MP |
| Primary Camera Features | Auto Focus, Live Photo Option, Face Beauty, Panorama Mode, Face Detection, Smile Shot, V Capture |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 5MP |
| Secondary Camera Features | Video Calling |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Phone Book | Yes |
| Supported Networks | GSM, UMTS |
| Internet Connectivity | EDGE, GPRS, 3G, Wi-Fi |
| 3G | Yes |
| GPRS | Yes |
| Pre-installed Browser | Andriod |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | 4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n |
| USB Tethering | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| EDGE | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| EDGE Features | Class 12 |
| Map Support | Google Maps |
| GPS Support | Yes |
| Smartphone | Yes |
| SMS | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Light Sensor, G-Sensor, Magnetic Sensor |
| Other Features | Smart Answer, Smart Dial, Flip to Mute, Shake to Answer, OTG Function, Smart Flip Cover, Bluetooth Tethering, Wi-Fi Direct |
| Audio Formats | MP3 |
| Battery Capacity | 2250 mAh |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Width | 72 mm |
| Height | 143.9 mm |
| Depth | 8.3 mm |
| Weight | 135 g |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | 6 Month |





Reviews
There are no reviews yet.