Description
NA
NA
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Installation Plate, Installation Tape, Remote, User Manuals, Warranty Card, Connecting Copper Pipe, Inter Connecting Wire |
| Brand | Impex |
| Model Name | i10R |
| Type | Split |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Color | White, Gold |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Refrigerant | R32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 81 cm x 28 cm x 19 cm |
| Indoor Unit Weight | 8 kg |
| Outdoor W x H x D | 70 cm x 55 cm x 25.6 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25 kg |
| Panel Display | Hidden Display |
| Turbo Mode | Yes |
| Other Performance Features | Rapid Cooling |
| Evaporator Fin Type | Golden Fin |
| Condenser Fin Type | Blue fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | 4 Way Swing |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1215 W |
| Installation Details | The standard installation charges are Rs.1599 and need to be paid directly to the service engineer. Please check the offer details to know about any installation offers that are available. |
| Technician Visit Details | Authorized Service Engineer will do the following, Provide replacement to the customer in case part / product not repairable (only after replacement request approved) |
| Uninstallation Details | In case of returns. Uninstall. Pick-up the product. Flipkart's team will visit the customers location. Pack |
| Warranty Summary | 3 Years on Product and 5 Years on Compressor from Impex |
| Covered in Warranty | Compressor is Covered in Warranty |
| Not Covered in Warranty | Condenser Coil, Evaporator Coil, Capillary, Suction Line, Electronics Parts, Plastic Parts |
| Warranty Service Type | On-site |
Reviews
There are no reviews yet.