LIVPURE LIV-PLATINO-PLUS-COPPER2000 8.5 L RO + UV + UF + Minerals Water Purifier(White)
Check Price on Amazon
SKU: 785136 Category:
Description
Additional information
Weight 0.5 kg
Model Name
LIV-PLATINO-PLUS-COPPER2000
Series
Platino+ Cu – HR
Color
White
Total Capacity
8.5 L
Purifying Technology
RO + UV + UF + Minerals
In The Box
Livpure Platino+ Copper, Installation Kit, User Manual cum Warranty Card
Power Requirement
140 – 300 V AC /50 Hz
Operating Voltage
140 – 300 V AC /50 Hz V
Power Consumption
40 W
Electrical Type
Electrical & Storage
Purification Features
Detachable Storage Tank
No
Auto Shut Off
Yes
Auto Start
Yes
Overflow Protection
Child Lock
No
Filter Type
Sediment Filter
Membrane Type
Thin Film Composite
Storage Tank Material
ABS Food Grade Plastic
Indicators
LCD
Other Body Features
ABS Food Grade Plastic
Alarms
Other Features
Filtration Capacity
15 L/hr
Purification Capacity
8.5 L
Cold Water Dispenser
Hot Water Capacity
No L
Hot Water Dispenser
Maximum Input Water Temperature
45 degree C
Minimum Input Water Temperature
10C degree C
Installation Type
Wall Mount
Purification Stages
8 Stage Advanced Purification
Total Dissolved Solids (TDS) Levels
2000 ppm