Description
Livpure Zinger Smart HR70 features the innovative HR70 technology that reduces the wastage of water. It helps in filtering 70% of water unlike others and that is what makes it a high recovery water purifier.
Livpure Zinger Smart HR70 features the innovative HR70 technology that reduces the wastage of water. It helps in filtering 70% of water unlike others and that is what makes it a high recovery water purifier.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | Zinger Copper 75% Water Recovery |
| Series | That saves 20,000 litres of water every year |
| Color | White |
| Total Capacity | 6.5 L |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + Minerals + Copper |
| In The Box | 1N Product, 1N Installation Kit, 1N Warranty Card |
| Operating Voltage | 24 V |
| Power Consumption | 20 W |
| Electrical Type | Electrical and Storage |
| Purification Features | 6 |
| Auto Shut Off | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Filter Life | 7000 L |
| Filter Type | Super Sediment Filter, Carbon Block Filter, PA Filter, RO Membrane-HR, Mineraliser, Copper 29 Cartridge, UF Cartridge |
| Membrane Type | Thin Film Composite |
| Storage Tank Material | ABS Food Grade Plastic |
| Alarms | UV Failure Alarm |
| Filtration Capacity | 15 L/hr |
| Purification Capacity | 7000 L |
| Installation Type | Wall Mounting |
| Purification Stages | 6 |
| Total Dissolved Solids (TDS) Levels | Upto 2000 ppm |
| Width | 50 cm |
| Height | 40 cm |
| Depth | 43 cm |
| Weight | 10 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty, For better response call our Helpline Number 09414653109. For any type of query ex- Installation, Service, and others etc. |
| Warranty Service Type | Livpure Platino+ Copper comes with 1 Year Warranty 2 Free Preventive Maintenance Compulsory Sediment Filter Change Compulsory Carbon Filter Change |
| Covered in Warranty | The product warranted against any manufacturing defects arising out of any faulty or defective material on workmanship for a period of 12 months from the date of installation/final invoice shall be applicable |
| Not Covered in Warranty | Product warranty excludes defects accruing because of abuse, faulty care or maintenance, repairs/alternative to goods or parts by others |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.