Description
lofty water heater rod shock proof immersion rod instant heating rod
lofty water heater rod shock proof immersion rod instant heating rod
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 immersion rod |
| Brand | LoFtY |
| Model ID | Latest And Trending BBS22 |
| Heating Substances | Water |
| Place of Use | Kitchen, Bath room |
| Heating Element Type | Tubular |
| Heater Material | Brass |
| Plating | Nickel |
| Thermostat | Yes |
| Power Consumption | 2000 |
| Requirements | Water should be at Given Water Level Mark On Name Plate |
| Other Features | Instant Water Heater Rod |
| Width | 6 cm |
| Height | 30 cm |
| Depth | 6 cm |
| Weight | 350 g |
| Warranty Summary | a year replacement warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | any mishandling or breakage |
| Warranty Service Type | Replacement |
Reviews
There are no reviews yet.