Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| Model Number | Eco Watt XL 1650 Rapid 1500VA/12V |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 8 hrs |
| Load Options | 10 LED BULB, 2 LED TV, 1 REFRIGERATOR, 5 CEILING FAN, 7 TUBELIGHTS |
| Type | Square Wave Inverter |
| Solar Power Compatible | No |
| Efficiency | 91 % |
| Output Voltage | 180V – 260V |
| Output Frequency | 50Hz +/- 1Hz |
| Input Voltage | 95V – 280V |
| Input Frequency | 50Hz +/- 2Hz |
| Compatible Battery Types | Lead Acid |
| Compatible Battery Make | Exide, Amaron, Luminous |
| Width | 29 cm |
| Height | 14.5 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 14.5 kg |
| Warranty Summary | 24 Months Brand Warranty |
| Service Type | On Site Service by Luminous |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Damage due to mishandling |





Reviews
There are no reviews yet.